Efter att ha tillbringat vintern i sin ligghall är fåren nu tillbaka på Västanviks betesmarker. I år består flocken av 13 tackor, 20 lamm och de två baggarna Frasse och Floyd (som för tillfället håller till på Skällarholmen).

Lammen föddes mellan Skärtorsdagen och den 8 maj i år, och de är fortfarande små – med nyfikna ögon och fullt fokus på att dricka den gyllene mjölken från sina mammor. De har dessutom en egen liten koja där de kan vila i lugn och ro utan sina mammor och smaka på lite kraftfoder. Därför vill de helst inte bli störda, men man är varmt välkommen att stanna till och titta på dem på lite avstånd när man passerar.

Flocken består till största delen av Sydafrikansk Dorper – en fåras som naturligt fäller sin ull när det blir varmt. Den mjuka ullen sprids i naturen och blir till värdefullt bomaterial för fåglar och smådjur. Dorpern är också en utmärkt betesvårdare som gärna äter vass, sly, kvickrot och gräs – och på så vis bidrar till att öka den biologiska mångfalden i området.

Fåren går innanför elstängsel, så tänk gärna på att hålla barn och hundar under uppsikt för att undvika obehagliga stötar.

Om du ser en svartvit hund i hagen är det Ville – bondens arbetsvilliga Border Collie. Han hjälper till att flytta fåren mellan hagarna och att hämta hem eventuella rymlingar. Om du möter Ville och flocken på vägen under en flytt, stanna gärna bilen och vänta tills hela gänget har passerat i lugn och ro.

Vi ser fram emot en grön, livfull och härlig sommar i Västanvik!